Niski poziom testosteronu – jak sobie z tym poradzić?

Spadek poziomu testosteronu to naturalne zjawisko, które występuje u mężczyzn przede wszystkim po skończeniu 40-tego roku życia. Ten męski hormon płciowy pełni ogromną rolę w zachowaniu przez mężczyznę właściwej sprawności seksualnej. Niedobory testosteronu mogą sprawić, że mężczyzna całkowicie straci libido, przez co nie będzie miał w ogóle ochoty na uprawianie seksu. W niniejszym artykule wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z niskim poziomem testosteronu. Zapraszamy do lektury. 

 

Testosteron, czyli męski hormon płciowy 

Testosteron to organiczny związek chemiczny, który jest jednym z najważniejszych męskich hormonów płciowych. Występuje także w niewielkich ilościach w organizmach kobiet. Za produkcję testosteronu odpowiadają komórki śródmiąższowe zlokalizowane w jądrach. Z kolei u kobiet produkcja testosteronu odbywa się w łożysku oraz w jajnikach. 

Odpowiednie stężenie testosteronu w organizmie mężczyzny jest niezwykle istotne dla zachowania przez niego odpowiedniej sprawności seksualnej. Dzięki testosteronowi libido cały czas utrzymuje się na odpowiednim poziomie, dzięki czemu mężczyzna czerpie odpowiednią satysfakcję z uprawiania seksu. Właściwy poziom testosteronu ma także wpływ na szereg innych kwestii, m.in. na ciśnienie tętnicze krwi, siłę mięśniową, ilość tkanki tłuszczowej a nawet gęstość kości. Dzięki testosteronowi jądra mogą produkować nasienie oraz mężczyzna zyskuje charakterystyczny, niski głos.

Jakiekolwiek zaburzenia w stężeniu męskiego hormonu płciowego mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla funkcjonowania całego męskiego organizmu. Mowa tutaj nie tylko o sferze seksualnej. Przykładowo, gdy testosteronu jest zbyt mało, może to w długotrwałej perspektywie doprowadzić do osteoporozy, zespołu metabolicznego lub cukrzycy. Niski poziom testosteronu zwiększa także w sposób znaczący ryzyko zachorowania na miażdżycę.

 

Po czym rozpoznać zaniżone stężenie testosteronu w organizmie mężczyzny? 

Jak rozpoznać, że poziom testosteronu w organizmie mężczyzny jest zdecydowanie zbyt niski? Pierwsze symptomy mogą oczywiście wskazywać na znaczne obniżenie sprawności seksualnej. Mężczyzna może nie odczuwać popędu seksualnego takiego jak wcześniej a także może mieć spore problemy z uzyskaniem oraz utrzymaniem wzwodu przez wystarczająco długi czas. 

Istnieje także szereg innych objawów wskazujących na to, iż poziom testosteronu jest niewłaściwy. Chodzi tutaj o nerwowość, chroniczne zmęczenie mimo odpowiedniej liczby godzin snu a także uderzenia gorąca i problemy z zachowaniem koncentracji. Mężczyźni z mocno obniżonym poziomem testosteronu zauważają u siebie też obniżenie siły i masy mięśniowej, pieczenie gruczołów piersiowych, mniejszą objętość jąder, mniejsze owłosienie w różnych częściach ciała a także mniejszą gęstość mineralną kości. Panowie z obniżonym testosteronem są także bardziej podatni na zachorowanie na cukrzycę typu II, niedokrwistość, zespół metaboliczny, osteoporozę a także na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i bezpłodność.

Aby upewnić się, że mężczyzna ma zbyt niski poziom testosteronu w organizmie, należy przede wszystkim przeprowadzić odpowiednie badania, które wskażą, jaki jest rzeczywista ilość tego hormonu w męskim organizmie. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze wszystkie niezbędne skierowania do specjalistów.

 

Jak leczyć zaniżony poziom testosteronu?

Co zrobić, gdy sprawność seksualna spadła z powodu obniżonego poziomu testosteronu? Podobne pytania zadaje sobie bardzo wielu mężczyzn. W pierwszej kolejności po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten wypisze nam skierowanie do odpowiedniego specjalisty – androloga, urologa bądź do endokrynologa. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badanie krwi polegające na oznaczeniu stężenia testosteronu, morfologii krwi a także poziomu lipidów. 

Oprócz tego, lekarz może również zdecydować o przeprowadzeniu badania urologicznego, w ramach którego sprawdzone zostanie funkcjonowanie wątroby. Gdy zajdzie taka potrzeba, może również mieć miejsce densytometria kości. W przypadku, gdy okaże się, że poziom testosteronu rzeczywiście jest za niski, lekarz zaleci pacjentowi przyjmowanie określonych tabletek zawierających dawki testosteronu. Leki hormonalne mogą mieć też formę żelów, plastrów lub zastrzyków.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *