Zapalenie narządów płciowych u mężczyzny – objawy, metody leczenia

Zapalenie męskich narządów płciowych (napletka i żołędzi) to schorzenie, które może pojawić się w każdym wieku. Powoduje ono występowanie wielu bardzo nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, zwłaszcza podczas oddawania moczu. Podstawową przyczyną występowania zapalenia narządów płciowych u mężczyzn jest brak stosowania się do podstawowych zasad higieny bądź zakażenie przez bakterie lub grzyby. Oto, jakie są objawy tej choroby oraz najpopularniejsze metody leczenia. 

Na czym polega zapalenie napletka i żołędzi?

Zapalenie żołędzi i napletka polega na występowanie nacieku zapalnego w obrębie żołędzi, czemu towarzyszy spore zaczerwienienie. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem uskarżają się na spory ból, przede wszystkim podczas oddawania moczu. Takie schorzenie pojawia się w wieku poniżej piątego roku życia a także u mężczyzn aktywnych seksualnie.

Może wynikać np. z braku stosowania się do podstawowych zasad higieny lub z powodu stulejki, jednak trzeba też pamiętać o tym, że takie zapalenie równie dobrze może spotkać mężczyzn, którzy każdego dnia dbają o higienę. W zależności od tego, jaka była przyczyna zapalenia, lekarz podejmuje konkretne decyzje o najlepszej metodzie leczenia, która będzie zapobiegała nawrotom tej choroby.

Czym może być spowodowane zapalenie napletka i żołędzi?

Zapalenie napletka i żołędzi może wynikać z bardzo wielu zróżnicowanych przyczyn. Rozwój choroby może świadczyć np. o tym, że u danego mężczyzny rozwija się groźna choroba o charakterze bakteryjnym lub wirusowym. Jednocześnie zapalenie może też być wywołane reakcją alergiczną organizmu oraz podrażnieniem organów płciowych. W wielu przypadkach okazuje się również, że określenie konkretnych przyczyn choroby staje się całkowicie niemożliwe. 

Najczęściej wymieniane przez lekarzy przyczyny zapalenia żołędzi i napletka to:

  • brak higieny w miejscach intymnych, co powoduje gromadzenie się różnych drobnoustrojów,
  • zakażenie grzybicze,
  • zakażenie bakteryjne,
  • przyjmowanie wybranych leków,
  • reakcja alergiczna organizmu na prezerwatywy, środki antykoncepcyjne bądź kosmetyki,
  • uszkodzenie mechaniczne narządów płciowych.

Zapalenie żołędzi i napletka – objawy

Zapalenie żołędzi i napletka objawia się bólem prącia, trudnościami w oddawaniu moczu, swędzeniem, obrzękiem, zaczerwienieniem, wyciekaniem białej wydzieliny a także owrzodzeniami. Wielu mężczyzn, u których występuje zapalenie żołędzi i napletka, nieustannie się drapie po miejscach intymnych, ponieważ swędzenie jest wyjątkowo silne.

Do jakiego lekarza udać się, gdy podejrzewamy zapalenie żołędzi i napletka?

Gdy zaobserwujemy u siebie objawy zapalenia narządów płciowych, powinniśmy udać się na wizytę do urologa, ewentualnie do dermatologa. W pierwszej kolejności musimy jednak pójść do lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania stosownego skierowania. Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza bardzo dokładny wywiad z pacjentem. Chce dowiedzieć się, jakie są objawy jego przypadłości, od jak dawna występują, czy pacjent stosował zasady higieny, ile ma partnerek seksualnych, czy wcześniej chorował na podobne schorzenia itd. Dopiero później przeprowadzane jest badanie, a na koniec przekazywane są pacjentowi dokładne informacje na temat proponowanych metod leczenia.

Niestety, wielu mężczyzn do ostatniej chwili zwleka z wizytą u lekarza, co jest ogromnym błędem. Choroba, która będzie nieleczona, może spowodować nagłe zaognienie objawów, przez co ból będzie nie do zniesienia. Zapalenie żołędzi nie wywołuje jednak zagrożenia dla życia, dlatego nie trzeba z tą dolegliwością zgłaszać się do szpitala.

Jak wygląda leczenie zapalenia żołędzi i napletka?

Leczenie zapalenia żołędzi i napletka polega przede wszystkim na zniwelowaniu dokuczliwych objawów a także zlikwidowanie źródła problemu. Lekarz, który odpowiada za terapię danego pacjenta, powinien również uzmysłowić mu, jak ważne jest zachowanie higieny w obrębie narządów płciowych oraz odpowiedzialne wybieranie swoich partnerów seksualnych. Dzięki temu ryzyko zachorowania na taką przypadłość jest zdecydowanie niższe.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *